Изборна кампања

У складу са Упутством о роковима и редослиједу изборних активности за Локалне изборе 2020. године који ће се одржати у недјељу, 15. новембра 2020. године сутра, 16. октобра је дан када службено почиње изборна кампања и траје до 14.11.2020. године до 07:00 часова  ујутро када почиње изборна шутња. По одредбама изборног закона БиХ изборна кампања се дефинише као „период у којем политички субјекти на законом утврђен начин упознају бираче и јавност са својим програмом и кандидатима“.

 

Политичке странке, коалиције, листе независних кандидата и независни кандидати имају право:

1) водити изборну кампању у мирном окружењу;

2) организовати и одржавати јавне скупове на којима могу слободно износити своје ставове како би стекли подршку бирача и

3) штампати и дијелити плакате, постере и друге материјале у вези са изборном кампањом.

 

Надлежна градска/општинска тијела дужна су осигурати равноправан третман политичким странкама, коалицијама, листама независних кандидата и независним кандидатима који су овјерени за учешће на изборима у њиховим захтјевима да јавна мјеста и јавне објекте користе у сврху кампање, укључујући одржавање скупова, излагање огласа, плаката, постера и другог сличног материјала.

 

 Подсјећамо, политичким субјектима је забрањено:

1) уклањати, прекривати, оштећивати или мијењати штампане огласе, постере , плакате или друге материјале који се користе у сврху изборне кампање

2) вођење кампање на начин којим се нарушава  полна (родна!) равноправност,

3) постављање штампаног, писаног или било којег другог материјала у вези са изборном кампањом унутар или на зграде у којима су смјештени органи власти на свим нивоима, јавна подузећа, јавне установе  и мјесне заједнице, као и на вјерским објектима, јавним путевима и јавним површинама, односно, дозвољено је  само на оним мјестима  предвиђеним за постављање плаката и оглашавање;

4) носити и показивати оружје на политичким скуповима, бирачким мјестима и њиховој околини;

5) ометати скупове дугих политичких субјеката, као и подстицати друге на такве активности;

6) спречавати новинаре да обављају свој посао у складу са правилима професије и  изборним правилима;

7) лажно представљање  у име било ког политичког субјекта;

 

Једна од законских забрана на коју посебно скрећемо пажњу,  је кориштења језика који би некога могао навести или подстаћи на насиље или ширење мржње. Централна изборна комисија БиХ има овлаштења да изрекне новчану казну која не прелази износ од 10.000 конвертибилних марака, уклони име кандидата са кандидатске листе ако се утврди да је кандидат лично одговоран за повреду закона или да поништи овјеру политичког субјекта. Која ће од наведених санкција бити изречена зависи од тежине учињеног прекршаја као и учесталости.

 

У емисијама електронских медија ниједан политички субјект не може имати повлаштен положај у односу према другом политичком субјекту, те да званичници на свим нивоима власти који су кандидати на изборима не смију имати повлаштен положај према другим учесницима у изборном процесу. Информисање о редовним активностима званичника на свим нивоима власти према одредбама Изборног закона БиХ допуштено је у оквиру информативних програма електронских медија, без навођења њихове кандидатуре на изборима и страначке припадности, кад год се ради о активностима које произилазе из законом утврђеног дјелокруга тијела којима припадају.

 

Централна изборна комисија БиХ позива политичке странке, кандидате и присталице политичких странака, коалиција, као и независне кандидате и њихове присталице, те запослене или на други начин ангажоване у изборној администрацији да се уздрже од изјава које дижу тензије, да воде фер изборну кампању. ЦИК БиХ позива и представнике медија и бираче да дају свој допринос да кампања и цијели изборни процес протекне у демократском окружењу.