Неопходна реформа у области изборног законодавства

Предсједник и чланови Централне изборне комисије БиХ данас су одржали онлине састанак са амбасадором Јоханном Саттлером, шефом Делегације Европске уније и специјалним представником ЕУ у БиХ, Валентином Инзком, високим представником међународне заједнице у БиХ,  амбасадорицом Катхлеен Кавалец, шефицом Мисије ОСЦЕ-а у БиХ и Ерицом Нелсоном, амбасадором САД-а у БиХ.

 

Амбасадори су на састанку поздравили рад и напоре које је уложила Централна изборна комисија БиХ у провођењу Локалних избора у 2020. години, под изузетно тешким околностима.

Централна изборна комисија БиХ је била изложена политичким нападима, с политичким лидерима који су вршили пријекорне нападе и на поједине чланове институције. И даље постоји јасно противљење било каквим покушајима подривања легитимитета Централне изборне комисије БиХ као институције.

 

Разговарано је о реформи Изборног закона БиХ и формирању и почетку рада Интерресорне радне групе за Измјене изборног закона БиХ, односно учешћу представника Централне изборне комисије БиХ у њеном раду. Закључено је да је укључење Централне изборне комисије БиХ у рад на изборној реформи изнимно важно. Улога Централне изборне комисије БиХ у изборној реформи, као проведбеног тијела, као и због њеног искустава у организацији и проведби избора,  може само допринијети квалитету креираних законских рјешења.

 

Такођер, на састанку је наглашено да се видљиви проблеми у изборном систему не могу ријешити само радом Централне изборне комисије БиХ. Процес изборне реформе потребан је како би се БиХ приближила еуропским стандардима и како би се осигурали нови алати за ублажавање превара и побољшање изборне функције. На састанку је разговарано и о конкретним рјешењима у измјенама закона, у смислу промјене састава бирачких одбора, јачање одредби о финансирању кампање и измјени подзаконских аката, побољшање тачности и брзине пребројавања гласачких листића, повећање тачности Централног бирачког списка и додавање законских одредби за укључивање технологија у изборни процес, које могу увелико побољшати транспарентност избора 2022. године.

 

Чланови Централне изборне комисије БиХ су упознали амбасадоре о активном раду институције на креирању приједлога измјена Изборног закона БиХ, а који ће бити понуђен у циљу провођења реформи за побољшање изборног система у БиХ и његово приближавање еуропским стандардима. Наведени приједлог по његовој финализацији ће бити презентован и представницима међународне заједнице, ОДИХР-а, Венецијанске комисије, као и академској заједници у Босни и Херцеговини, невладином сектору и свеукупној јавности у БиХ, а исти ће садржавати и рјешења из препорука ОДИХР-а / ГРЕЦО-а.