Завршена дводневна конференција „Општи избори 2018-Изазови изборног процеса у Босни и Херцеговини“

Сарајево,16.04.2019 године – Усвајањем препорука и закључака, данас је у Сарајеву завршена дводневна конференција под називом „Општи избори 2018-Изазови изборног процеса у Босни и Херцеговини“, коју је Централна изборна комисија Босне и Херцеговине организовала уз финансијску подршку Мисије ОСЦЕ-а у БиХ и Савјета Европе.

 

Конференција је окупила више од 200 учесника. Главни судионици конференције су били чланови општинских/градских изборних комисија а као гости конференцији су присуствовали представници Државних изборних комисија Словеније и Македоније, представници ОСЦЕ-а, Савјета Европе, Делегације ЕУ у БиХ, ОДИХР-а, УСАИД-а, ИФЕС-а, амбасада Турске, Норвешке и Уједињеног Краљевства Велике Британије и Сјеверне Ирске у БиХ.

 

Обрађени су најзначајнији аспекти изборног процеса у Босни и Херцеговини. Контекст и проблематика Општих избора 2018. године заједничка су тема свих одржаних панела.

 

Циљ конференције је био анализа Општих избора 2018. године, сумирање закључака и формулирање препорука за побољшање цјелокупног изборног процеса у Босни и Херцеговини.

 

Усвојено је више од 40 препорука и закључака конференције а неки од њих су:

  • Због утврђених недостатака у примјени одредби поглавља 3. Изборног закона БиХ -Бирачки списак, потребно је наведено поглавље темељито анализирати и предложити мјере које ће захтијевати стално анализирање и пречишћавање података који се користе за потребе Централног бирачког списка, односно јасније дефинисати обавезе свих надлежних органа у изради тачног Централног бирачког списка.
  • Предлажено је да Централна изборна комисија БиХ организује редовне кварталне координирајуће састанке са надлежним министарствима унутрашњих послова, Јавним регистром Брчко дистрикта БиХ, државним и ентитетским министарствима за људска права и избјеглице, ИДДЕЕА-ом и другим надлежним тијелима, а у вези са редовним ажурирањем Централног бирачког списка.
  • У складу с извршеном анализом о именовању и обуци чланова бирачких одбора, као и проблематици одустајања од чланства у бирачким одборима, потребно је унаприједити ову активност изборних комисија.
  • Изборне комисије су користиле уобичајене методе информисања бирача о изборном процесу, али је потребно да изборне комисије приликом редовног информисања бирача о подацима неопходним за проведбу избора (увид у извод из Централног бирачког списка, бирачка мјеста, Центар за бирачки списак и др.), истраже и друге ефикасне методе информисања бирача и јавности и да дјелују на унапређењу транспарентности у свом раду.

 

Током конференције Централна изборна комисија Босне и Херцеговине је додјелила колективне и појединачне плакете и захвалнице за посебан допринос изборном процесу у Босни и Херцеговини.