Европска унија подржава јачање интегритета, тачности и повјерења у изборни процес у БиХ

Сарајево, 05.07.2024. године – У циљу унапређења интегритета, транспарентности и ефикасности изборног процеса у Босни и Херцеговини, данас су у просторијама Центра за едукацију Централне изборне комисије БиХ уручени опрема и софтверска рјешења у вриједности више од 600.000 еура обезбијеђена у оквиру пилот пројекта Европске уније за подршку рада Централној изборној комисији БиХ. Амбасадор Јоханн Саттлер, шеф Делегације ЕУ у БиХ и специјални представник ЕУ у БиХ уручио је опрему Централној изборној комисији БиХ у присуству представника локалних заједница у којима ће се нова опрема користити, парламената, политичких странака, невладиних организација и медија. 

“Заједно чинимо важне кораке за унапређење и јачање изборног процеса у БиХ – темеља демократије. Европска унија је посвећена пружању подршке демократским институцијама и процесима у Босни и Херцеговини и наставити ћемо. Овај пројекат није апстрактан, већ је близак сржи нашег главног пројекта – приближавања Босне и Херцеговине ЕУ. То је конкретан корак ка спречавању изборних злоупотреба и осигуравању бржих и поузданијих изборних резултата,” истакао је амбасадор Саттлер.

Кроз пројекат набављено је 175 лаптопа, 175 уређаја за електронску идентификацију бирача путем отиска прста и 175 читача баркода с личних докумената као и неопходна софтверска рјешења и сервери за управљање уређајима. Увођење нових метода идентификације бирача као што је отисак прста омогућава спречавање злоупотребе бирачког права, а кориштење нових система за унос и пренос резултата омогућава бољу комуникацију између изборних комисија и бржу објаву резултата избора што у коначници унапређује учинковитост самог процеса те повјерење грађана. Пројектни партнери, као и представници локалних заједница имали су могућност учествовати у симулацији кориштења нове опреме те упознати се са предностима које доноси кориштење нових технологија.

 

“Набавка опреме и израда софтверског рјешења су предуслови за проведбу пилот пројекта, али бих такођер истакла да су обука свих изборних учесника, осигурање логистичке подршке те кампања информисања јавности врло битни кораци у цијелом процесу. Очекујемо да ће сви неопходни предуслови бити осигурани до дана избора, а јавност ће о свему бити на вријеме обавијештена,” рекла је др Ирена Хаџиабдић, предсједница Централне изборне комисије БиХ те додала како ће Радна група за интегритет изборног процеса координирати активности подршке и проведбе нових технологија. Хаџиабдић се захвалила Уреду Европске уније на континуираној подршци унапређењу изборног процеса и рада Централне изборне комисије БиХ. 

“Захвалан сам на чињеници да је управо ИДДЕЕА одабрана као тијело за техничку подршку овом пројекту у складу с нашим надлежностинма. Надам се да ће овај пилот пројекат успјешно завршити и да ће нове технологије и све оно што ће бити имплементирано на овим изборима бити оно што је потребно да демократија побиједи и да грађани добију свој глас што је циљ овог пројекта,” додао је др Алмир Бадњевић, директор Агенције за идентификационе документе, евиденцију и размјену података Босне и Херцеговине. 

Овај пилот пројекат Европске уније реализују Централна изборна комисија БиХ и Агенција за идентификационе документе, евиденцију и размјену података (ИДДЕЕА). Увођење нових технологија захтјева пилотирање у циљу осигуравања поузданости и тачности опреме прије него нови процеси могу имати ширу примјену. Пилотирање ће се провести на 165 бирачких мјеста у 10 изборних јединица укључујући Стари Град Сарајево, Тешањ, Добој, Бијељина, Требиње, Градишка, Горажде, Сански Мост, Зворник и Домаљевац-Шамац кориштењем електронског система идентификације бирача и бржег преноса резултата избора према локалним и Централној изборној комисији БиХ током избора у октобру 2024. године.