Evropska unija podržava jačanje integriteta, tačnosti i povjerenja u izborni proces u BiH

Sarajevo, 05.07.2024. godine – U cilju unapređenja integriteta, transparentnosti i efikasnosti izbornog procesa u Bosni i Hercegovini, danas su u prostorijama Centra za edukaciju Centralne izborne komisije BiH uručeni oprema i softverska rješenja u vrijednosti više od 600.000 eura obezbijeđena u okviru pilot projekta Evropske unije za podršku rada Centralnoj izbornoj komisiji BiH. Ambasador Johann Sattler, šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH uručio je opremu Centralnoj izbornoj komisiji BiH u prisustvu predstavnika lokalnih zajednica u kojima će se nova oprema koristiti, parlamenata, političkih stranaka, nevladinih organizacija i medija. 

“Zajedno činimo važne korake za unapređenje i jačanje izbornog procesa u BiH – temelja demokratije. Evropska unija je posvećena pružanju podrške demokratskim institucijama i procesima u Bosni i Hercegovini i nastaviti ćemo. Ovaj projekat nije apstraktan, već je blizak srži našeg glavnog projekta – približavanja Bosne i Hercegovine EU. To je konkretan korak ka sprečavanju izbornih zloupotreba i osiguravanju bržih i pouzdanijih izbornih rezultata,” istakao je ambasador Sattler.

Kroz projekat nabavljeno je 175 laptopa, 175 uređaja za elektronsku identifikaciju birača putem otiska prsta i 175 čitača barkoda s ličnih dokumenata kao i neophodna softverska rješenja i serveri za upravljanje uređajima. Uvođenje novih metoda identifikacije birača kao što je otisak prsta omogućava sprečavanje zloupotrebe biračkog prava, a korištenje novih sistema za unos i prenos rezultata omogućava bolju komunikaciju između izbornih komisija i bržu objavu rezultata izbora što u konačnici unapređuje učinkovitost samog procesa te povjerenje građana. Projektni partneri, kao i predstavnici lokalnih zajednica imali su mogućnost učestvovati u simulaciji korištenja nove opreme te upoznati se sa prednostima koje donosi korištenje novih tehnologija.

 

“Nabavka opreme i izrada softverskog rješenja su preduslovi za provedbu pilot projekta, ali bih također istakla da su obuka svih izbornih učesnika, osiguranje logističke podrške te kampanja informisanja javnosti vrlo bitni koraci u cijelom procesu. Očekujemo da će svi neophodni preduvjeti biti osigurani do dana izbora, a javnost će o svemu biti na vrijeme obaviještena,” rekla je dr. Irena Hadžiabdić, predsjednica Centralne izborne komisije BiH te dodala kako će Radna grupa za integritet izbornog procesa koordinirati aktivnosti podrške i provedbe novih tehnologija. Hadžiabdić se zahvalila Uredu Evropske unije na kontinuiranoj podršci unapređenju izbornog procesa i rada Centralne izborne komisije BiH. 

“Zahvalan sam na činjenici da je upravo IDDEEA odabrana kao tijelo za tehničku podršku ovom projektu u skladu s našim nadležnostinma. Nadam se da će ovaj pilot projekat uspješno završiti i da će nove tehnologije i sve ono što će biti implementirano na ovim izborima biti ono što je potrebno da demokratija pobijedi i da građani dobiju svoj glas što je cilj ovog projekta,” dodao je dr. Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine. 

Ovaj pilot projekat Evropske unije realizuju Centralna izborna komisija BiH i Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA). Uvođenje novih tehnologija zahtjeva pilotiranje u cilju osiguravanja pouzdanosti i tačnosti opreme prije nego novi procesi mogu imati širu primjenu. Pilotiranje će se provesti na 165 biračkih mjesta u 10 izbornih jedinica uključujući Stari Grad Sarajevo, Tešanj, Doboj, Bijeljina, Trebinje, Gradiška, Goražde, Sanski Most, Zvornik i Domaljevac-Šamac korištenjem elektronskog sistema identifikacije birača i bržeg prenosa rezultata izbora prema lokalnim i Centralnoj izbornoj komisiji BiH tokom izbora u oktobru 2024. godine.